Uczelnia
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to najstarsza i największa uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Została powołana 1 października 1974 r., jednak jej początki sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską. W jubileuszowym dla niej roku 2016, gdy obchodziła swoje 65-lecie, uzyskała status uniwersytetu technicznego.
Politechnika kształci ponad 14 tys. studentów na siedmiu wydziałach. Są to:
- Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury,
- Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa,
- Wydział Chemiczny,
- Wydział Elektrotechniki i Informatyki,
- Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej,
- Wydział Mechaniczno-Technologiczny,
- Wydział Zarządzania.
Od 1976 roku Politechnika Rzeszowska – jako jedyna uczelnia w kraju – prowadzi kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. Szkolenie studentów elitarnej specjalności „pilotaż” odbywa się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, zgodnie z programem szkolenia zatwierdzonym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, spełniającym wymagania przepisów europejskich.
Pasjonaci szybownictwa mają okazję sprawdzić swoje umiejętności w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej. Powstały w AOS Ośrodek Szkolenia Lotniczego 25 czerwca 2009 r. uzyskał certyfikat ULC dla ośrodków szkolenia lotniczego FTO (ang. Flight Training Organisation), pozwalający prowadzić szkolenia szybowcowe do licencji pilota szybowcowego.
Uczelnia wspiera aktywność studencką w obszarze nauki, kultury i sportu. Promuje wybitne projekty studentów, takie jak: łazik marsjański Legendary III, wyścigowy bolid, bezzałogowy model samolotu udźwigowego Eurolifter, aplikacja Face Controller, unikatowy model Boeinga 767 z klocków Lego, balon stratosferyczny, innowacyjny system załadunku pasażerów do samolotu czy cieszące się dużym uznaniem i popularnością Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion. To właśnie tutaj odbywa się jedna z największych i najlepszych studenckich imprez w Polsce, festiwal kultury studenckiej – Rzeszowskie Juwenalia.
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to cieszący się międzynarodowym uznaniem ośrodek badawczy, który współpracuje z szeregiem instytucji w Polsce i na całym świecie. Dysponuje nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym, niejednokrotnie unikatowym na skalę nie tylko kraju, lecz także świata, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych badań na zlecenie przedstawicieli przemysłu. Wysoki poziom technologiczny rozwiązań, których autorami są pracownicy Uczelni, potwierdzają liczne nagrody na międzynarodowych wystawach. Każdego roku Politechnika Rzeszowska wykonuje setki usług dla przedsiębiorców m.in. z branż: lotniczej, elektromaszynowej, motoryzacyjnej i chemicznej. Rokrocznie PRz podpisuje ponad setkę umów o współpracy z przedsiębiorcami.
Politechnika Rzeszowska, jako największa uczelnia techniczna w regionie, do każdego klastra jakiego jest członkiem, wnosi przede wszystkim olbrzymi potencjał badawczy, doświadczenie, oraz cenionych specjalistów z licznych dziedzin nauki. Największy klaster, do którego należy Politechnika, to Dolina Lotnicza. Dzięki uczestnictwu w klastrach Uczelnia ma możliwość uzyskania informacji o zapotrzebowaniu przemysłu na konkretnych specjalistów.
Politechnika Rzeszowska jest aktywnym podmiotem w obszarze działalności międzynarodowej – z sukcesem pozyskuje partnerów wśród zagranicznych uczelni. Aktualnie Politechnika podpisała porozumienie o bezpośredniej współpracy z około 40 uczelniami z krajów, takich jak m.in.: Chiny, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy i Portugalia. Ponadto z zaangażowaniem bierze udział w programie Erasmus, w ramach którego współpracuje z 67 uczelniami. Każdego roku z Politechniki Rzeszowskiej wyjeżdża około 70 studentów, którzy przez co najmniej jeden semestr kształcą się na zagranicznych uczelniach, oraz około 30 studentów, którzy realizują praktyki w zagranicznych firmach.
Uczelnia jest ulokowana w sercu Podkarpacia – w Rzeszowie, jednym z najlepiej i najszybciej rozwijających się miast w Polsce, atrakcyjnym dla biznesu i przemysłu, a przede wszystkim w miejscu zadbanym i przyjaznym, w którym – według opinii mieszkańców – żyje się dobrze. Obiekty Politechniki są głównie zlokalizowane na przestrzennym i atrakcyjnie zagospodarowanym terenie miasteczka akademickiego, które obejmuje zarówno budynki dydaktyczne, zaplecze naukowo-badawcze, jak i domy studenckie oraz zaplecze sportowe.